Pohyb a pohybové aktivity patria k najdôležitejším a najzákladnejším potrebám každého človeka bez rozdielu na jeho vek. S pohybom veľmi úzko súvisí aj kvalita života.
V prípade nedostatku pohybu a celkovej pohybovej aktivity môže rýchlo dochádzať k nedostatočnej stimulácií fyziologických procesov a to sa prejavuje napríklad aj vo forme porúch a ochorení pohybového a kardiovaskulárního systému.
Okrem iného má aktívny pohyb velký vplyv aj na socializáciu a zaradenie člověka do spoločnosti. Prospieva pri udržaní sociálnych väzieb čo je v seniorskom veku veľmi dôležité.
Keďže staroba je spojená so zvýšeným výskytom rôznych ochorení veľké množstvo odborníkov sa zhoduje, že im môže zabrániť práve prostredníctvom pohybovej aktivity. Obrovský vplyv má však pohyb aj na mozgovú činnosť. Keďže mozog rovnako ako aj svaly starne, je dôležité udržiavať ho v kondícií. Starnutie sa prejavuje často rôznymi poruchami pamäti.
Práve pohybové aktivity pôsobia veľmi blahodárne aj na činnosť nášho mozgu, pohyb zlepšuje spánok či zmierňuje depresie a duševné ochorenia. Ďalšou dôležitou výhodou je tiež udržanie a zvýšenie funkčnej zdatnosti, čo veľmi úzko súvisí s predĺžením života a najmä jeho kvalitou.
Nezabudnime však dodať to najdôležitejšie a tým je, že fyzické aktivity v seniorskom veku je nutné prispôsobiť každému jedincovi samostatne a s ohľadom na jeho zdravotný stav, športovú minulosť a tiež aj na tom, akým pohybovým aktivitám sa venoval počas jeho predchádzajúceho života.
Ak seniori prejavujú záujem o pohyb, odporúča sa vyhýbať pohybovým aktivitám pri ktorých dochádza k prudkým pohybom, rýchlim zmenám polôh, rôznym preskokom, zoskokom, ktoré sú nevhodné pre ich kĺby, pohyby s vysokou rýchlosťou, náročným koordinačným cvičeniam či cvikom s rôznym ťažkým závažím alebo náradím. Samozrejme aj tu závisí od jednotlivca a čím má menej skúseností a zručností pri pohybových aktivitách tým by mal byť opatrnější a radšej úvod do týchto aktivít pomalší a dlhodobejší aby sme predišli zraneniam. Pomalý postupný pohyb môže mať veľmi blahodárne účinky na celý zdravotný stav vrátane pozitívneho vplyvu na psychiku.
Pri zostavovaní pohybového programu pre seniorov je samozrejme nutné rešpektovať všetky špecifiká stárnuceho organizmu a hlavne všetky zmeny ku ktorým počas staroby dochádza.
Svetová zdravotnícka organizácia má pre seniorov vo veku nad 65 rokov jednoduché odporúčania na pohybovú aktivitu aspoň trikrát za týždeň s cieľom posilnenia hlavných svalových skupín a miernou intenzitou.
Seniori nie sú len pasívnymi príjemcami starostlivosti našich opatrovateliek. Spoluvytvárajú vzťah v ktorom sa starostlivosť realizuje. Preto je veľmi dôležité zaoberať sa taktiež ich pohľadom na starostlivosť opatrovateľov. Ak nie sú naklonení takejto starostlivosti, môžeme im vysvetliť aký pozitívny dopad môže mať starostlivosť našich opatrovateľov na ich celkovú kvalitu života.
Vďaka našej starostlivosti a pomoci môžu spolu s opatrovateľom postupne zaradiť do ich denného života dostatok pohybu, kde bude braný ohľad na zdravotný stav individuálne a zlepšiť tak ich životný komfort.
Našim cieľom je pomôcť dôchodcom, ktorý sú nesebestační a v dôsledku rôznych ochorení nemôžu všetky svoje potreby zabezpečiť úplne sami bez pomoci inej osoby. Berieme ohľad na to, že aj napriek tomu, že nejaké ochorenia čiastočne zhoršujú kvalitu života našich klientov, stále sú to osoby, ktoré majú rôzne potreby ako potreba sebarealizácie, pohybu, chôdze a práve aj v tejto oblasti im môžu byť naši opatrovatelia nápomocní a posilniť ich pocit bezpečia, zmierniť strach z úrazu, poskytnúť im istotu a naplniť tak možno niektoré potreby, ktoré im ich blízky z rôznych dôvodoch nemôžu zabezpečiť dlhodobo alebo aj krátkodobo.